Samtalen på AW

Det kom ett toppenförslag från en nybakad certifierad samtalsterapeut: 

“Ett digitalt After Work (typ) där man får logga in och bara småsnacka med folk som pluggar/har pluggat samma utbildning.”

Tänk, vi har varit igång på nätet i 11 år. Under den tiden har vi genomfört hundratals handledningar och ett antal workshops men aldrig någon AW. Förrän nu i augusti 2026.

Bland annat detta pratade vi om:

Så kom jag igång som terapeut: “Jag märkte att många som sökte sig till min klinik för fotvård även behövde prata. Det har blivit så att jag nu även tar emot enbart för samtal. Det gör jag både på kliniken och digitalt.”

Ett bra ämne att läsa som komplement: “Läs pedagogik! Det är väldigt handfast och lätt att applicera. Många fastnar i alla möjliga former av psykologi men som samtalsterapeut har jag haft mer nytta av mina pedagogiska kunskaper.”

Testa med AI: “Varför inte låta AI tipsa dig om hur du kommer vidare som samtalsterapeut? Var inte rädd för tekniken om den kan hjälpa dig!”

Ett praktiskt verktyg: “När det blir för mycket använder jag trestegsmodellen. Dela in allt som står på min lista i 1, lätt. 2, svårt. 3, surdeg (kanske omöjligt).” [Påminner om ett verktyg vi arbetar med på Steg 2.]

Psykologi jag haft nytta av i jobbet: “I butiken märker jag snabbt vilka som är där för att handla eller bara titta. Jag har helt enkelt blivit säkrare på att ta emot hantera våra besökare.”

Patienten slappnar av: ” Vi har en patient (på vuxenpsykiatrin) som har en förmåga att ta allt syre i rummet. Men när hen får känna sig sedd och lyssnad på, att jag är där för hens skull, slappnar hen av. Teknikerna jag lärde på hälsocoach-utbildningen har lett till att vi har riktigt fina samtal nu. Hen har faktiskt hittat nya tankebanor!”

Jag vill ner på individnivå: “I mitt arbete med processledning i stora organisationer hamnar jag lätt på en väldigt översiktlig nivå. Eftersom jag även arbetar med ledarskapsutbildning ville jag lära mig mer om samtal öga mot öga och läste till samtalsterapeut. Nu ska jag komplettera med Steg 2.”

Vitsen med Steg 2: “Upplägget påminner om samtalsterapeut- och hälsocoach-utbildningarna med grupparbete och verktyg. Men terapisamtalen är ca 20 minuter långa + avbrott för workshop. Förresten kommer det 22 nya verktyg!”

Jo vi ska förstås ha AW igen. Hör gärna av dig om du vill vara med!