fbpx

Hitta en terapeut

Om du försökt hitta en certifierad samtalsterapeut eller en certifierad hälsocoach som även arbetar via nätet vet du att det kan vara svårt. Men här finns hjälp.

Många som läser till certifierad samtalsterapeut med e-hälsa, eller certifierad hälsocoach med e-hälsa, går utbildningen för sin egen skull eller för att man har nytta av färdigheterna och verktygen i sitt nuvarande arbete. Andra har öppnat egen verksamhet och tar nu emot klienter via nätet.

Om du känner att du behöver hjälp att komma vidare i livet, reda ut något som stör dig eller kanske växla om till en mer hälsosam livsstil eller mer effektiv träning är du välkommen att ta kontakt med någon av nedanstående.

Du kan också skriva en rad om du vill veta mer om hur det verkligen är att studera till certifierad samtalsterapeut eller certifierad hälsocoach.

Samtalsterapeuter

En samtalsterapeut kan hjälpa dig att:

  • Formulera målbilder.
  • Se en väg dit (till ditt mål).
  • T ex skapa bättre relationer, kratta för ett nytt jobb eller hantera stress.

Cert samtalsterapeut Veronica Tiger: veronicas.tiger@gmail.com

Cert samtalsterapeut Heléne Asp: heleneiaspens@gmail.com

Cert samtalsterapeut Caroline Lund: caroline@luxkompetens.se

Cert samtalsterapeut Hilkka Murtomäki Johansson: hilkkamkj@gmail.com

Cert samtalsterapeut Carina Eriksson: eriksson.cina.carina@gmail.com

Cert samtalsterapeut Sandra Arnagård: sandra.arnagard@outlook.com

Cert samtalsterapeut Maria Sunström: mariasunnstrom@gmail.com

Cert samtalsterapeut Styrbjörn Enander: s.enander@gmail.com

Cert samtalsterapeut Carina Plommon: carina@plomen.com

Cert samtalsterapeut Caroline Juntti Lundqvist: carjunlun68@gmail.com

Cert samtalsterapeut Helena Berglund: helena29@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Carmen Da Silva: caloda62@gmail.com

Cert samtalsterapeut Anna Persson: anna.persson13@comhem.se

Cert samtalsterapeut Claudia-Sara Mänd: cs-gm@live.com

Cert samtalsterapeut Daniyel Tavackolian: outreachc@gmail.com

Cert samtalsterapeut Kia Helles: kia@kiahelles.se

Cert samtalsterapeut Lena Engfalk: lena.engfalk@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Ann-Sofie Selberg: ansi.selberg@icloud.com

Cert samtalsterapeut Johanna Larsson: johanna.x.larsson@gmail.com

Cert samtalsterapeut Else-Marie Kier: e_m.andersson@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Angelika Degorska: angelika.degorska@gmail.com

Cert samtalsterapeut Susanne Regnér: minella1@outlook.com

Cert samtalsterapeut Marien Kuiper: marienkuiper65@gmail.com

Cert samtalsterapeut Erika Johansson: erikajohansson85@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Linda Lorentzon: lindalorentzon75@gmail.com

Cert samtalsterapeut Solweigh Westergård: solan1976@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Maria Hultman Gonzalez: mishimoon@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Maline Liljeblad: malineliljeblad@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Daniel Delnavaz: benjovi@mail.com

Cert samtalsterapeut Mikael Andersson: mikael.andersson.sweden@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Ulrica Molin: info@ulricamedium.com

Cert samtalsterapeut Carina Hammarlund: albech08@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Rebecka Chytraeus: rebecka.chytraeus@gmail.com

Cert samtalsterapeut Carina Söderlund: carina.soderlund@bilda.nu

Cert samtalsterapeut Marcus Flyning: marcus@nerike.se

Cert samtalsterapeut Heléne Astfors: astfors@live.se

Cert samtalsterapeut Kristin Lindegren: kristin@vardagssund.com

Cert samtalsterapeut Jacob Bernander: info@samped.se

Cert samtalsterapeut Carina Gullicksson: carinagulliksson@gmail.com

Cert samtalsterapeut Angela Bohlin: info@tanketillhandling.se

Cert samtalsterapeut Annette Baggelin: annette@baggelin.se

Cert samtalsterapeut Lina Dekan: lina.dekan@live.se

Cert samtalsterapeut Åsa Strahlemo: asa.strahlemo@gmail.com

Cert samtalsterapeut Malin Ohlqvist: malin.ohlqvist@gmail.com

Cert samtalsterapeut Marie Schulze: marieeleonora@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Rose-Marie Lagerblad: rosiela2@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Hans Ask: ask_hans@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Judith Pal Gabor: jn6710@gmail.com

Cert samtalsterapeut Liselott Ekelund: lotta_eken@hotmail.se

Cert samtalsterapeut Linda Viktorsson Ciabatti: linda.wiktorsson@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Åsa Jonsson: asa.x.jonsson@bredband.net

Cert samtalsterapeut Annika Persson: annikaopeter@telia.com

Cert samtalsterapeut Jenny Löyskä: jenny.loyska@gmail.com

Cert samtalsterapeut Sandra Imhäuser: sandra_22okt@hotmail.com

Cert samtalsterapeut LindaSofie Evasdotter: lindasofie.evasdotter@gmail.com

Cert samtalsterapeut Kerstin Carleljung: kchc@telia.com

Cert samtalsterapeut Sara Svahn: sara.svahn@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Caroline Granqvist: caroline.granqvist@outlook.com

Cert samtalsterapeut Rozze Baleng: rozze@baleng.se

Cert samtalsterapeut Sophie Andersson: inomdig@gmail.com

Cert samtalsterapeut Lena Öberg: lenaoberg63@gmail.com

Cert samtalsterapeut Christina Hansson: friskinaturen@gmail.com

Cert samtalsterapeut Mikael Nilsson: samtala.mikke@gmail.com

Cert samtalsterapeut Kristoffer Totte Hell: totte.hell@gmail.com

Cert samtalsterapeut Marina Heiman: mais.medelhavet@outlook.com

Cert samtalsterapeut Jessica Viggesjöö: jessicaviggesjoo@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Anne-Catehrine Andersson: annki.intagan@gmail.com

Cert samtalsterapeut Laila Rolfsdotter: lailarolfsdotter@gmail.com

Cert samtalsterapeut Sandra Ripheden: sandraripheden@gmail.com

Cert samtalsterapeut Åsa Thenander: asa.thenander@gmail.com

Cert samtalsterapeut Rosita Lindskog: rossiebell222@gmail.com

Cert samtalsterapeut Gisela Nygren: gospelgiz@gmail.com

Cert samtalsterapeut Liselotte Ullström: liselotte.ullstrom@realgymnasiet.se

Cert samtalsterapeut Johanna Stigbahr: johannastigbahr@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Judy Andersson: judy@hetmail.se

Cert samtalsterapeut Nicklas Johansson: jan.nicklas.johansson@gmail.com

Cert samtalsterapeut Susanne Franzén: susanne.e.franzen@svenskakyrkan.se

Cert samtalsterapeut Lotta Ullström: lotta_712@msn.com

Cert samtalsterapeut Mihaela Ranta: mihaela.ranta@gmail.com

Cert samtalsterapeut Malin Bengtsson: edvardsson_malin@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Ann Almerby: aalmerby@yahoo.se

Cert samtalsterapeut Monica Samuelsson: monicasamuel65@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Jannice Rådahl: jannice.r@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Catharina Johansson: catharina@brinkvagen.com

Cert samtalsterapeut Sofia Östlund: sofiaostlund@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Nelly Shein Haglundh: gunillashein@gmail.com

Cert samtalsterapeut Carina Karlsson: carinasfriskvard@telia.com

Cert samtalsterapeut Pernilla Thernström: pillan_007@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Kajsa Nyander: kajsa.nyander@gmail.com

Cert samtalsterapeut Vesna Coloka: engelholmcity@hotmail.com 

Cert samtalsterapeut Carina Asplund: carasp@telia.com

Cert samtalsterapeut Emma Redzhebova: em_rr44@yahoo.com

Cert samtalsterapeut Normunds Zarins: normunds@duo-modo.com

Cert samtalsterapeut Maria Vujnovic: mariavu.work@gmail.com

Cert samtalsterapeut Elisabeth Servin: elisabeth.servin@gmail.com 

Cert samtalsterapeut Johanna Ekander: johanna.ekander@gmail.com

Cert samtalsterapeut Therese Sundholm: therese.sundholm@telia.com

Cert samtalsterapeut Sofie Lödahl: solodahl@gmail.com

Cert samtalsterapeut Donata Johansson: donatajo@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Lena Nilsson: lena.p.nilsson@live.se

Cert samtalsterapeut Marianne Lundgren: marrelund@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Annika Lidbeck: annikalidbeck@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Katrin Hällsten: katrinhallsten1@yahoo.se

Cert samtalsterapeut Magdalena Westman: magdalena@unikofsweden.se

Cert samtalsterapeut Ivona Olofsson: ivona.olofsson@gmail.com

Cert samtalsterapeut Cecilia Ranvide: ceciliaranvide@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Ingela Hansson: heavensdoor1@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Marie Hansson: mariehansson10@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Eva-Lotta Hallius: eva-lotta.hallius@telia.com

Cert samtalsterapeut Cristina Pärlerman: cristinacrpr@gmail.com

Cert samtalsterapeut Solfrid M. Larsen: snotrafreja@yahoo.se

Cert samtalsterapeut Marie Engelcrona: marieengelcrona@msn.com

Cert samtalsterapeut Katarina Dackland: k.dackland@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Johanna Fessé: johanna@vackraklara.com

Cert samtalsterapeut Ditte Nygren: ditte.nygren@telia.com

Cert samtalsterapeut Jolanta Pettersson: jolantapetter@hotmail.com

Cert samtalsterapeut Merja Kylmämaa: merkyl63@gmail.com

Cert samtalsterapeut Christine Storbacka: christine@bktv.nu

Cert samtalsterapeut Håkan Persson: hok.ke@live.se

Hälsocoacher

En hälsocoach kan hjälpa dig att:

  • Hitta rätt form av kost/träning.
  • Upprätthålla motivationen (att äta/träna rätt).
  • T ex bli allmänt starkare, må bättre, gå ner i vikt.

Cert hälsocoach Johan Cask: johan@mindease.se

Cert hälsocoach Katja Mosbach: katjamosbach@gmail.com

Cert hälsocoach Nina Holmberg: nina.holmberg89@hotmail.com

Cert hälsocoach Anneli Wisén: anneliwisenyoga@gmail.com

Cert hälsocoach Sara Eliasson: saraeliasson82@gmail.com

Cert hälsocoach Olle Samuelsson: olle55samuelsson@gmail.com

Cert hälsocoach Claudia Rohanova Ruzbarsky: claudia.rohanova-ruzbarsky@mindful.se

Cert hälsocoach Annette Leonte: annettegranath@yahoo.se

Cert hälsocoach Camilla Wengelin: c.wengelin@gmail.com

Cert hälsocoach Gull-Britt Dahlman: gull.britt.dahlman@gmail.com

Cert hälsocoach Martina Hartman: martina.hartman1@gmail.com

Cert hälsocoach Mattias Andreasson: mattias@gealdrigupp.nu

Cert hälsocoach Marita Lemming: marita@lemming.me

Cert hälsocoach Jörgen Bolmstad: bolmstad@gmail.com

Cert hälsocoach Karl Friedenstierna: k.friedenstierna@gmail.com

Cert hälsocoach Josefin Karlsson: josefin_karlsson86@hotmail.com

Cert hälsocoach Berit Furuberg: furuberg.b4@gmail.com

Cert hälsocoach Therese Salgut: teez_e@hotmail.com

Cert hälsocoach Annica Andersson: annica_a84@hotmail.com

Cert hälsocoach Zita Pleva: zita56@centrum.cz

Cert hälsocoach Linda Andersson: lindaamdersson@gmail.com

Cert hälsocoach Karin Szubzda: karin.szubzda@live.se

Cert hälsocoach Anna Lundberg: missan103@hotmail.com

Cert hälsocoach Ida Brink: ida_brink@yahoo.se

Cert hälsocoach Caroline Vass: caroline@carolinevass.se

Cert hälsocoach Camilla Sundblad: camilla@halsocoachonline.se

Cert hälsocoach Vera Nordlander: vera.nordlander@gmail.com

Cert hälsocoach Loviza Adolfsson: loviza.1995@hotmail.com

Cert hälsocoach Ing-Marie Gutman: im_gutman@hotmail.com

Cert hälsocoach Annika Svensson: annika37@outlook.com

Cert hälsocoach Sirpa Vilmunen: sirpa.vilmunen@hotmail.com

Cert hälsocoach Sara Fröderberg: sara.froderberg@hotmail.com

Cert hälsocoach Gunmarie Nygren: healing@andestugan.se

Cert hälsocoach Carina I Lindström: i.carina.lindstrom@telia.com

Cert hälsocoach Dzeneta Selimotic: destino.energy@live.se

Cert hälsocoach Lina Wirén: linawiren@hotmail.se

Cert hälsocoach Terese Wahrenberg: tette.w@hotmail.com

Cert hälsocoach Karin Franzén-Karlsson: karin.lillevra@hotmail.com

Cert hälsocoach Joanna Sörensen: joanna_sorensen@hotmail.com